Warsztaty Bartnicze II edycja

Dnia 24. 04.2022 r. nad Kisielickim Jeziorem Rakowym odbyła się druga edycja warsztatów bartniczych. Warsztaty bartnicze są spotkaniem ludzi, których łączy przede wszystkim jedno – chęć zrobienia czegoś pożytecznego dla ekologii.

Bartnictwo wywodzi się z tradycyjnego rzemiosła i niegdyś polegało na leśnej hodowli pszczół w celach gospodarczych. Aktualnie ma wydźwięk bardziej ekologiczny i polega na próbie przywróceniu pszczoły miodnej w lasach, czyli tam z skąd tak naprawdę pochodzi.

Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 10 krótkim wprowadzeniem, objaśnieniem planu działania, omówieniem narzędzi oraz tego czym różni się barć od kłody bartnej. Rozmowę urozmaicał tutejszy leśniczy zadając ciekawe pytania i opowiadając jak wygląda sprawa pszczół w lesie ze strony leśnika.

Około godziny 11 wszyscy uczestnicy wyruszyli na „mały” spacer w celu obejrzenia kłód bartnych, które są już zawieszone w kisielickim lesie- jest ich 9. Żeby obejść je wszystkie potrzeba przynajmniej 1,5 godziny:).

Kolejną atrakcją dla uczestników warsztatów była ciężka praca przy dzianu kłód. No bo kłody trzeba wydziać, czyli zrobić w nich dzianię przy użyciu pieszchni i cieślicy. A tak bardziej po nowoczesnemu, to zrobić trzeba otwór w kłodzie, który będzie komorą mieszkalną dla pszczół. Taki otwór wykonuje się używając specjalnych tradycyjnych narzędzi. Całkowity proces przygotowania kłody trwa nawet kilka dni. Poza wydrążeniem otworu, trzeba zrobić zatwór, którym ten otwór zasłonimy. Trzeba także zrobić wlotek, czyli miejsce do wchodzenia i wychodzenia owadów. Należy także przygotować daszek, a co najważniejsze taką 50-70 kg kłodę trzeba zawiesić na drzewie – 5-7 metrów nad ziemią.

W tej edycji warsztatów skupiliśmy się na samym drążeniu otworu, ciekawych rozmowach i wcinaniu kiełbasek z ogniska oraz pysznej drożdżówki, przygotowanej przez przyjaciółkę organizacji. W ciągu dnia odwiedziło nas wielu zainteresowanych mieszkańców, dopytujących o to bartnictwo, co to i po co. Za wszystkie odwiedziny i ciekawe rozmowy serdecznie DZIĘKUJEMY!:)

W międzyczasie do niektórych z istniejących kłód zostały wstawione naturalne wabiki pszczele na bazie olejków eterycznych. Mamy nadzieje, że tak piękne zapachy zachęcą pszczoły do zameldowania się w naszych kłodach.

Warsztaty zakończyliśmy około godziny 18nastej z pełnym sukcesem, zadowoleniem i pozytywnym zmęczeniem. Kolejne etapy procesu przygotowania kłód bartnych przeprowadzone zostaną w kolejnych edycjach warsztatów.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom warsztatów, szczególnie młodej ekipie uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu za zaangażowanie w prace bartne oraz chęć dalszej współpracy. Chciałbym podziękować również organizatorom i mieszkańcom Kisielic za wspólnie spędzony pożywnie – ekologiczny czas.


Autorem tekstu jest: Paweł Mańka

Warsztaty współfinansowane przez: Fundacja Golden Ratio

III edycja warsztatów przewidziana jest na miesiące wrzesień, lub październik. Zapraszamy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *